Patron przedszkola

Przedszkole nasze nosi imię Marii Kownackiej, znanej autorki książek dla dzieci. Urodziła się ona w 1894 r. W Słupie k. Kutna, zmarła w 1982 r. w Warszawie. Pisarka, pedagog, wychowawca, laureatka wielu nagród literackich i honorowych - całe swe życie poświęciła dzieciom. W swojej twórczości poruszała głównie tematy z przyrody, problemy codziennego życia w domu, w przedszkolu, szkole.

Jedną z najbardziej znanych pozycji literatury dla dzieci jest jej "Plastusiowy pamiętnik". Autorka opisuje losy małego ludzika z plasteliny, który wraz ze swoją przyjaciółką a zarazem "twórczynią" Tosią przeżywa liczne przygody, rozwiązuje problemy, poznaje nowe i ciekawe rzeczy, zjawiska i fakty. Wprowadza małego czytelnika w świat wokół nas, ukazuje sposoby radzenia sobie z kłopotami. Właściwie nikt przed Marią Kownacką ani później nie wykreował w literaturze polskiej bohatera równie popularnego jak Plastuś. Przygody ludzika z plasteliny towarzyszyły wielu pokoleniom czytelników i bez ryzyka pomyłki można powiedzieć, że nie ma Polaka, który nie słyszałby o Plastusiu.
Utwory Marii Kownackiej bogate są w wartości wychowawcze, stanowią pomoc w kształtowaniu współżycia, kulturalnego zachowania, koleżeństwa, idei ochrony przyrody. Dlatego też towarzyszą one naszym przedszkolakom przez cały okres pobytu w przedszkolu. Ludzik z plasteliny jest przyjacielem dzieci, ogromna maskotka z jego podobizną wita wszystkich odwiedzających nasze przedszkole, nazywane czasem przez samych wychowanków "Plastusiowem".