Ramowy rozkład dnia w przedszkolu

Ramowy rozkład dnia w

Przedszkolu im. Marii Kownackiej w Graczach

6.30 – 7.30 -  schodzenie się dzieci; integrowanie przedszkolaków z różnych oddziałów poprzez zabawy w kącikach zainteresowań dowolnie wybranymi zabawkami; zabawy konstrukcyjne; zabawy i ćwiczenia rozwijające percepcję wzrokową, słuchową.

7.30 - 8.15 -  ćwiczenia rozwijające percepcję wzrokową, słuchową, grafomotorykę, umiejętności logicznego, matematycznego myślenia; praca indywidualna oraz dydaktyczno-wyrównawcza; praca z dzieckiem zdolnym, zabawy swobodne dzieci z niewielkim udziałem nauczyciela; aranżowanie otwartych sytuacji wychowawczo- dydaktycznych.

8.15 – 8.45 – śniadanie - realizacja założeń programowych z zakresu kształtowania nawyków higienicznych i kulturalnych oraz dbałości o zdrowie. Czynności higieniczne i samoobsługowe w łazience. Nauka: mycia rąk, sposobu korzystania z toalety, mycia zębów – doskonalenie czynności.

8.45- 9.45 -  zajęcia  dydaktyczne w ramach realizacji programu wychowania przedszkolnego realizowane z całym oddziałem i w małych zespołach; stwarzanie sytuacji edukacyjnych stymulujących całościowy rozwój dziecka; organizowanie środowiska inspirującego podejmowanie zabaw dydaktycznych, badawczych, ruchowych zgodnie z tematyką zajęć.

9.45–10.00 – przygotowanie do drugiego śniadania. Drugie śniadanie.

10.00 -11.30 - zabawy swobodne wynikające z zainteresowań dzieci w sali przedszkolnej lub pobyt na świeżym powietrzu; realizacja różnych form aktywności ruchowej – zabawy na sprzęcie terenowym.

11.30-12.00 – II danie – czynności higieniczne i samoobsługowe przygotowujące do posiłku; przestrzeganie zasad dobrego wychowania podczas spożywania posiłku, ćwiczenie umiejętności posługiwania się sztućcami.

12.00 – 13.30 – Zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym. Gry terenowe, spacery i wycieczki, obserwacje przyrodnicze wg planu realizujące podstawę programową wychowania przedszkolnego. Zabawy dowolne z  niewielkim udziałem nauczyciela; zabawy przy stoliku, korzystanie z gier, układanie puzzli. Zajęcia grafomotorycze, praca z tekstem literackim, zajęcia dodatkowe.

Grupy najmłodsze: Wyciszenie, słuchanie bajek, muzyki relaksacyjnej – leżakowanie.

13.30-13.50 -  II danie - czynności higieniczne i samoobsługowe przygotowujące do posiłku; przestrzeganie zasad dobrego wychowania podczas spożywania posiłku.

13.45 – 14:30 –poobiedni odpoczynek w miarę potrzeb dzieci. Zajęcia wspomagające rozwój dziecka, w tym gry rozwijające samodzielność, zabawy rozwijające aktywne postawy i wyobraźnię.

14.30-15.00- Swobodna działalność plastyczna, konstrukcyjno-techniczna, zabawy zespołowe, zabawy indywidualne, zabawy w ogrodzie przedszkolnym. Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci.

15.00-16.30- rozchodzenie się dzieci; integrowanie dzieci z różnych oddziałów; zabawy integracyjne; gry dydaktyczne; zabawy ruchowe.