Ćwiczenia oddechowe

ĆWICZENIA ODDECHOWE

Celem ćwiczeń oddechowych jest wsparcie nauki mówienia, a także pomoc w regulacji emocji. Oddychanie jest naszą najbardziej  naturalną czynnością fizjologiczną, niezbędną do życia.

Prawidłowe oddychanie potrzebne jest nam również do poprawnego mówienia oraz do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania aparatu artykulacyjnego.

PRZYKŁADY ĆWICZEŃ:

1.Puszczanie baniek mydlanych

Najbardziej popularnym i uwielbianym ćwiczeniem oddechowym dla dzieci jest puszczanie baniek mydlanych.  Wystarczy kupić zestaw do robienia baniek mydlanych i pokazać dziecku co można z nim robić. Warto zwrócić uwagę na prawidłowy oddech: wdech nosem i wydech ustami – wtedy bańki będą największe,   a policzki i usta będą prawidłowo pracowały.

2. Kolorowe obrazy

Przy użyciu rurki (szerokiej lub wąskiej) rozdmuchujemy kolorowe farby na papierze.  Taka forma malowania sprawia, że tworzymy wspaniały, nowoczesny obraz, a jednocześnie ćwiczymy oddech.

3.Wyścigi piłeczek wodnych

Do dużego pojemnika nalewamy letniej wody. Można ją dodatkowo zabarwić farbą wodną na ciekawy kolor, który przyciągnie uwagę dziecka.

Wraz z maluchem kolorujemy piłeczki pingpongowe i urządzamy wodne zawody - kto szybciej przepchnie piłeczkę na druga stronę. Warunkiem jest popychanie wydmuchiwanym powietrzem. Zamiast piłeczek można zrobić papierowe statki.

4.Zbieramy zapachy.

Chodzimy po całym domu i próbujemy znaleźć jak najwięcej zapachów. Wdychamy nosem, żeby sprawdzić, co to za zapach, a następnie wydychamy ustami do rączek    i chowamy do torebki. Dzieci uwielbiają zabawy twórcze, w których można przekształcać rzeczywistość. Po uzbieraniu różnych zapachów, próbujemy, wraz z dzieckiem przypomnieć sobie, co włożyliśmy do naszych torebek.

5.Ciemno – jasno.

Najlepszym czasem na tę zabawę jest pora wieczorna, kiedy już jest ciemno. Zapalamy wtedy kilka świeczek, gasimy światło i bawimy się w zabawę ciemno – jasno. Dzieci bardzo lubią zdmuchiwać płomień. Zabawa ze świeczką to świetne ćwiczenia oddechowe dla dzieci motywującym je do dalszej do pracy logopedycznej.

6. Latające motylki, pszczółki, żuczki…

Wykonujemy z dzieckiem papierowe motylki i ozdabiamy je według uznania. Następnie próbujemy pomóc motylkom poderwać się do lotu. Dmuchamy z całej siły  i sprawdzamy, który motylek poleci najwyżej. Zamiast motylków mogą to być pszczółki, żuczki.

7. Balony.

Dmuchamy baloniki i robimy przyjęcie urodzinowe dla misia lub ulubionej lalki. Dmuchanie balonów to wspaniałe ćwiczenie dla policzków i całej buzi. Nadmuchane balony można później ozdobić w minki z emocjami.

8. Huśtawka dla lali.

Dziecko kładzie się na plecach, możemy włączyć przyjemną muzyczkę. Sadzamy  mała lalę lub  misia na brzuchu dziecka i robimy jej/jemu huśtawkę biorąc duży wdech i wydech. Dziecko powinno oddychać spokojnie, dzięki temu lala/misiu nie spadnie z „huśtawki”.

9.Brzuchomówca.

To ćwiczenie oddechowe nie tylko pomoże ćwiczyć aparat oddechowy, ale też wprowadzi dziecko w świat relaksacji. Jest to trudniejsza wersja „Huśtawki dla lali”.

Potrzebne są nadmuchane balony. Można ozdobić je minkami z emocjami. Dziecko kładzie się na podłodze. Na jego brzuchu układamy balon i dziecko musi oddychać tak spokojnie, aby balon lekko podnosił się i opadał wraz z dziecka brzuchem. Tak ćwiczy każdy brzuchomówca! ;-)

10. Wiatraczki.

Dmuchanie w wiatraczek ręcznie zrobiony lub kupiony może być świetną frajdą. Dziecko dmucha w wiatraczek z różnym natężeniem i bawi się w wietrzyk, watr, huragan.

 

Drodzy Rodzice!

Pamiętajcie, aby nie wykonywać zbyt dużo ćwiczeń oddechowych, bo dziecko może doprowadzić się do hiperwentylacji i mieć zawroty głowy. Należy zwracać uwagę na malucha, który podczas zabawy może nie zauważyć, że czuję się inaczej i kręci mu się w głowie.

Miłej zabawy!

źródło: http://zabawkilundi.pl/blog/cwiczenia-oddechowe-dla-dzieci/